MHP SELÇUK İLÇE BAŞKANLIĞINDAN AÇIKLAMA

Ana Sayfa » Dünya » UĞUR MUMCU SAYGI VE ÖZLEMLE ANILDI

UĞUR MUMCU SAYGI VE ÖZLEMLE ANILDI

Demokrasi Şehidi Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu, katledilişinin 25. yıl dönümünde tüm yurtta olduğu gibi Selçuk'ta da saygı ve özlemle anıldı.

 
 
 
UĞUR MUMCU SAYGI VE ÖZLEMLE ANILDI

İlk olarak Selçuk Demokrasi Platformu öncülüğünde İstasyon Meydanı'nda bir araya gelen kalabalık türküler ve sloganlar eşliğinde Selçuk Belediyesi karşısındaki Uğur Mumcu Anıtı'na yürüdüler. Yürüyüş programının ardından aynı akşam CHP Selçuk Gençlik Kollarının düzenlediği anma Programında Devrim Şehidi Uğur Mumcu ve tüm devrim şehitleri saygı ve özlemle anıldı.

 

Siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının oluşturduğu Selçuk Demokrasi Platformu tarafından düzenlenen anma programı kapsamında Selçuk İstasyon Meydanında toplanan kalabalık slogan ve türkülerle Uğur Mumcu anıtına yürüdüler. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunduğu anıt önünde Selçuk Demokrasi Platformu adına konuşan ADD Selçuk Şubesi Başkanı Tuncay Kireç, demokrasi vurgusu yaptı.

 

Konuşmadan sonra Selçuk Demokrasi Platformu Üyeleri, demokrasi şehitleri anısına okudukları türkünün ardından  Uğur Mumcu anıtına karanfil bıraktılar.

CHP’Lİ GENÇLERDEN DEMOKRASİ ŞEHİTLERİ İÇİN ANMA ETKİNLİĞİ

Cumhuriyet Halk Partisi Selçuk Gençlik Kollarının Gazeteci Uğur Mumcu ve Tüm Demokrasi Şehitleri için hazırladıkları anma etkinliğinde duygu dolu anlar yaşandı.  Gazeteci Yazar Uğur Mumcu’nun hayatını anlatan sunum ile birlikte Şiirler ve Türkülerin yer aldığı anma etkinliğinde CHP’li gençlerin hep bir ağızdan seslendirdikleri “UĞURLAR OLSUN” türküsü, salonda bulunan tüm katılımcılara duygu dolu anlar yaşattı.

Belediye Tiyatro Salonunda düzenlenen etkinliğe Selçuk Demokrasi Platformu Üyeleri, CHP Selçuk İlçe Başkanı Merve Çalışkan ve Yönetim Kurulu Üyeleri, çok sayıda Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

 

Gecede konuşan ve konuşmasında; Türkiye’de gazeteciliğin anıt ismi olan Uğur Mumcu’nun hain bir pusuda öldürülmesinin üzerinden 25 yıl geçtiğini hatırlatan CHP Selçuk İlçe Başkanı Merve Çalışkan; “Aradan geçen 25 yılda, birçok iktidar değişti. Ülke siyasal yaşamında devrim niteliğinde altüst oluşlar yaşandı. Ancak onu aramızdan alan karanlık güçlerin üstü hep örtülü kaldı. Aradan geçen 25 yıla karşın, Ankara’nın göbeğinde işlenen ve tüm ülkeyi sarsan bir cinayetle ilgili en küçük bir ipucu bile bulunmamış olması manidardır. Uğur Mumcu kalemiyle hep yolsuzlukların, uğursuzlukların peşini kovaladı. Tam bağımsızlıktan yana bir aydın olarak Atatürk’ün ışıklı yolundan hiç ayrılmadı. Bir gazeteci olarak ucu kime dokunursa dokunsun, hakikatin peşinden hiç ayrılmadı. Mafya, tarikat, siyaset üstüne odaklanan yazılarıyla, yıllar öncesinden bugün yaşadığımız büyük tehlikelere işaret etti. Bunun bedelini de canıyla ödedi” dedi.

 

O’nun bir hakikat savaşçısı olduğuna dikkat çeken CHP İlçe Başkanı Merve Çalışkan; “12 Mart faşizminin 'Sakıncalı Piyadesi' Uğur Mumcu’nun özelleştirmeler ile ekonomik kaynaklarımızın peşkeş çekilmeye başlandığı, etnik ve dinsel kimliklerin 'demokratikleşme' adı altında ortaya atıldığı bir süreçte katledilmesi sıradan bir terör saldırısı olamaz. O bugün yaşıyor olsaydı tıpkı 12 Mart’ın, 12 Eylül’ün mağduru olduğu gibi, Ergenekon süreçlerinin 15 Temmuz’un, OHAL uygulamalarının da mağduru olacak, belki de hâlâ hapislerde çile dolduruyor olacaktı. Ama o hakikati aramaktan asla geri durmayacak, gizli kalmış pek çok olayı aydınlatmak için büyük çaba harcayacaktı. Demokrasi cephesi çok daha güçlü, karanlıkları aşma irademiz çok daha büyük olacaktı. Nasıl 12 Mart’ın, 12 Eylül’ün kirli ilişkilerini bir bir ortaya çıkardıysa, ulaştığı belgelerle, 15 Temmuz’un siyasi ayağını da ortaya çıkaracaktı. Katline sebep olan da zaten bu yönüydü” şeklinde konuştu.

 

CHP İlçe Başkanı Merve Çalışkan, son olarak şunları kaydetti: “Artık şu çok iyi anlaşılmıştır ki, ister dinsel, ister etnik olsun her türlü terörün arkasında emperyalizm ve işbirlikçileri vardır. Bugün hala Uğur Mumcu'nun katledilmesinin üzerindeki sis perdesinin bilinçli olarak aralanmamasını bu çerçevede değerlendirmek gerekir. Bugün Türkiye’de 25 yıl öncesine göre değişen hiçbir şey yoktur. Bu bağlamda geçmişte Uğur Mumcu, Çetin Emeç, Ahmet Taner Kışlalı, Bahriye Üçok, Turan Dursun, Muammer Aksoy gibi aydınlarımız cinayetlerle susturulurken günümüzde emperyalizm ve AKP iktidarının saldırıları demokrasiden, laik eğitimden, Cumhuriyet devrimlerinden yana olan örgütlere, gazetecilere, aydınlara karşı yapılmakta, hukuksuz yargılamalar ve faşizan baskılarla karşı karşıya bırakılmaktadır. Ancak Uğur Mumcu’nun da dediği gibi: Bir kalem susar, yerini bir başkası alır. Bu kalemler tükenmez. Ne kelepçeler, ne demir kapılar, ne iddianameler ve ne de beş yıldan yirmi yıla uzanan hapis cezaları, bu kalemleri korkutamadı, bundan sonra da korkutamaz. Bir hakikat savaşçısı olarak, ülkemizin önemli bir değeri olan Uğur Mumcu’yu rahmetle anıyor, Ayrıca bugün Diyarbakır Emniyet Müdürü iken 24 Ocak 2001 tarihinde Diyarbakır’da haince kurulan pusuda, silahlı saldırıda şehit edilen Ali Gaffar Okkan'ı ve faili meçhul cinayetlere kurban giden tüm demokrasi şehitlerini saygıyla anıyorum”

 

KAYBETTİĞİMİZ TÜM AYDINLARIMIZI RAHMET, MİNNET VE ÖZLEMLE ANIYORUZ

 

Gecede konuşan ve konuşmasının başında bu programın hazırlanmasına katkı koyan tüm genç arkadaşlarına ve katılımcılara teşekkür eden CHP Selçuk Gençlik Kolları Başkanı Yakup Çanbaz; “Türkiye’nin bağımsızlığı için mücadele eden, bu uğurda yaşamını feda eden, Atatürk ilke ve devrimlerinin yılmaz savunucusu Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu’yu Ankara’da 24 Ocak 1993’de alçakça bir saldırıda kaybettik. Uğur Mumcu emperyalizmin kendinden olmayanı, insandan saymadığını bilen bir aydındır. Çatışmanın felaket getireceğini bilen bir hukuk adamıdır. Türkiye’yi bekleyen tehlikeye karşı uyarısı da nettir. ‘ Türk’ü Kürt’e, Kürt’ü Türk’e, Alevi’yi Sünni’ye Sünni’yi Alevi’ye düşman eden bu emperyalist siyasetin Türkiye’ye neler getireceğini görmemek için kör ve sağır olmak gerekir’ derken yıllar öncesinden, bugün hızla sürüklendiğimiz felakete karşı uyarır. Uğur Mumcu onurla, dimdik, ödünsüzce sürdürdüğü yaşamı boyunca, kalemini kimsenin önünde eğmedi” diye konuştu.

 

Uğur Mumcu’nun Gazetedeki köşesinde daha çok özgürlük ve demokrasi için, demokrasinin önündeki engelleri kaldırmak için aldığı tüm tehditlere rağmen yılmadan, korkmadan yazmaya devam ettiğini hatırlatan Gençlik Kolları Başkanı Yakup Çanbaz; “Uğur Mumcu’nun yolunda giden gazeteci sayısı artmadan, Türkiye’yi tam anlamıyla özgürlükçü demokrasiye kavuşturacak düşünce iktidar olmadan, karanlıkların aydınlığa çıkması asla mümkün değildir. Bizler bu düşünce ile mücadelemize devam edeceğiz. Öldürülmek için ideal bir insandı Uğur mumcu. Herkes gibi susup yaşamak varken, uyuyan yılanı deliğinden çıkarmanın elbet bir bedeli olacaktı. İstese bu kirli çarka bulaşmadan yaşayamaz mıydı? Suya sabuna dokunmadan, gözlerimi kaparım vazifemi yaparım diyerek eceliyle ölümü bekleyemez miydi? Sizce neden seçmedi bunları. Kolay dururken neden zora yöneldi. Üzerinde bin bir çeşit oyun oynanan bu ülkeyi biraz olsun rahatlatmaktı belki amacı. Belki bu düzene boyun eğip alışmaktan korkuyordu. Uğur Mumcu’yu parçalayarak sonlandırdılar. Kimlerin parmağı vardı bu işte de delil bırakmadan sonuca ulaştırdılar ya da bıraktıkları delilleri yok ettirdiler” diye konuştu.

 

CHP Selçuk Gençlik Kolları Başkanı Yakup Çanbaz, son olarak şunları söyledi: “Sorun bir bedenin ortadan kalkması değildi aslında, sorun o düşüncenin büyüyüp gelişmesiydi. Ve bu suikastları düzenleyenler anlayamadılar ki susturulan bir kişinin ardından binlercesi doğacaktır. Karanlığın aydınlığıdır uğur mumcu. Mücadelemizde yaşatacağız. Abdi ipekçi, Çetin emeç, Muammer Aksoy, Turan Dursun, Bahriye Üçok, Ahmet Taner Kışlalı, Necip Hablemitoğlu, Gaffar Okkan ve daha dün Ali İsmail Korkmaz’lar, Berkin elvan’lar, Ethem Sarısülük’ler ve daha niceleri cumhuriyet ve demokrasi adına katledildiler. Hiç hak etmedikleri acı sonlarla aramızdan ayrılan demokrasi adına, barış adına, aydınlanma adına hayatlarını hiçe sayan, kaybettiğimiz tüm aydınlarımızı rahmet, minnet ve özlemle anıyor, anıları önünde saygıyla eğiliyorum”

 

 

 

 
 
25 Ocak 2018 Perşembe 12:41
Okunma: 408
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
MHP SELÇUK İLÇE BAŞKANLIĞINDAN AÇIKLAMACHP Selçuk'ta Toplu İstifaCHP Selçuk'ta 'eğilim' kararına veto!İzmirin ortak Cumhur Adayı Zeybekçi Selçuk'ta10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Kutlu OlsunBAŞTERZİ İLE 'YOLA DEVAM'Ak Parti, İzmir'de ilçeleri açıklıyorZeybekçi:İzmir'de işimiz millete hizmet etmektirİzmir’i almaya değil,hizmet vermeye geliyoruzBaşterzi Adaylık Başvurusunu YaptıCeyda Bölünmez Çankırı: 'Kadınlar değer katıyor'Selçuk Ak Parti'de Başkan Düztaş Oldu.
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak03:45
  • Güneş05:51
  • Öğlen13:28
  • İkindi17:22
  • Akşam20:46
  • Yatsı22:32
 
 
Anket
 
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Başakşehir
21
13
6
2
45
2
Galatasaray
21
11
6
4
39
3
Beşiktaş
22
11
6
5
39
4
Malatyaspor
22
9
7
6
34
5
Trabzonspor
21
9
6
6
33
6
Konyaspor
21
8
9
4
33
7
Sivasspor
21
8
7
6
31
8
Kasımpaşa
21
9
2
10
29
9
Antalyaspor
21
8
5
8
29
10
Göztepe
21
8
1
12
25
11
Alanyaspor
21
7
4
10
25
12
Kayserispor
21
6
7
8
25
13
Bursaspor
21
4
12
5
24
14
Fenerbahçe
21
5
8
8
23
15
Ankaragücü
21
7
2
12
23
16
Çaykur Rizespor
21
4
10
7
22
17
Erzurum BB
21
3
9
9
18
18
Akhisar Bld.Spor
21
4
5
12
17
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Tarihte Bugün
1864 - CSS H.L. Hunley denizaltısı, bir savaş gemisi batıran ilk denizaltı oldu.
1867 - Süveyş Kanalı'ndan ilk gemi geçti.
1895 - Müziğini Çaykovski'nin bestelediği Kuğu Gölü Balesi ilk gösterisini Saint Petersburg'da (Rusya) yaptı.
1915 - Barbaros Hayreddin ve Turgut Reis muharebe gemileri, savunmaya katılmak üzere Nara'ya geldi.
1916 - Doğu cephesinde Ruslar, Muş'u işgal etti.
1917 - Hicaz Seferi Kuvvetler Komutanlığı'na atanan Mustafa Kemal, bu görevi kabul etmedi.
1920 - Osmanlı Mebuslar Meclisi, kabul ettiği Misak-ı Milli'nin basında yayınlanmasını ve bütün yabancı parlementolara bildirilmesini kararlaştırdı.
1921 - Ankara dışındaki İstiklal Mahkemeleri kaldırıldı.
1923 - İzmir'de, Cumhuriyetin 1. iktisat kongresi olan İzmir İktisat Kongresi düzenlendi.
1923 - Mustafa Kemal ikinci defa Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na seçildi. Meclis'e 7 işçi, 1 çiftçi kadın katıldı. Kapanış konuşmasını Rukiye Hanım yaptı.
1924 - Johnny Weissmuller, 100 yarda (91.4 m) serbest stil yüzmede 52-2/5 saniye ile dünya rekoru kırdı.
1925 - Aşar Vergisi kaldırıldı. Basın, aşarın kaldırılmasını büyük bir devrim olarak sundu.
1926 - Ankara'da Devlet Resim Sergisi açıldı, Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal sergiyi ziyaret etti.
1926 - Medeni Kanun kabul edildi.
1930 - Türk Gazeteciler Birliği kuruldu.
1933 - Newsweek dergisi yayımlanmaya başlandı.
1934 - Avusturya'da sosyal demokratlar gösteri düzenlediler. Güvenlik güçleri göstericilere müdahale etti; birçok gösterici öldürüldü. Hükümet sıkıyönetim ilan etti.
1935 - İstanbul'da kartopu oynanması yasaklandı.
1936 - Kızılmaske Lee Falk tarafından yaratıldı ve ABD'de yayınlanmaya başladı.
1939 - Hatay Meclisi, Türkiye Cumhuriyeti kanunlarını, Hatay kanunları olarak kabul etti.
1949 - Türkiye, Avrupa Kalkınması İcra Konseyi'ne katıldı.
1956 - Çoruh ilinin adı Artvin olarak değiştirildi.
1957 - Missouri'de (ABD) bir yaşlılar evinde çıkan yangında 72 kişi öldü.
1957 - Ordular arası futbol karşılaşmalarında Türk takımı rekor kırdı; Amerikan ordu takımını 19-0 yendi.
1959 - Başbakan Adnan Menderes ve beraberindekileri Londra'ya götüren THY'nin SEV uçağı Gatwick havaalanı yakınlarında düştü; Menderes kurtuldu, aralarında Anadolu Ajansı Genel Müdürü Şerif Arzık'ın da bulunduğu 14 kişi öldü.
1961 - Türk ve Alman İş ve İşçi Bulma Kurumları arasında yapılan anlaşmaya göre; her yıl Almanya'ya çeşitli iş kollarında çalıştırılmak üzere 2-3 bir Türk işçisi gönderilmesi kararlaştırıldı.
1961 - Eski Sağlık Bakanı, İstanbul Valisi ve Belediye Başkanı Lütfi Kırdar, Yassıada'da ifade verirken kalp krizi geçirdi ve öldü.
1962 - Hamburg'ta çıkan fırtınada 300'den fazla kişi öldü.
1967 - Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Öğretmenler Sendikası (TÖS) Genel Başkanı Feyzullah Ertuğrul'u Elazığ'ın bir köyüne atadı.
1967 - Kimi milletvekilleri Meclis'e gelen mini etekli kadınlardan şikâyetçi olduklarını bildirdiler.
1967 - Radyo sanatçılarının yürüyüş ve boykot olaylarından sonra TRT, sanatçı ücretlerine yüzde 150-200 arasında zam yaptı.
1968 - Türkiye İşçi Partisi (TİP) milletvekili Çetin Altan TBMM'de Adalet Partililere "Çoğunluğunuz var, ama ağırlığınız yok" dedi. Bunun üzerine kavga çıktı.
1973 - Petrol Ofisi genel müdürlüğüne bir kadın atandı. Şeyda Okyatmaz Türkiye'de ilk kez bu düzeye yükseltilen kadın yönetici oldu.
1977 - Ankara'da 50. Yıl Lisesi öğrencilerine ateş açıldı, bir kız öğrenci kalp krizi geçirip öldü.
1979 - İstanbul'da stokçulara baskınlar düzenlendi. Yüklü miktarda kahve, ampul, filtreli sigara ve margarin ele geçirildi.
1983 - Dört Filistinli gerilla Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nce yeniden ikişer kez ölüme mahkum edildi. Filistinli gerillalar Mısır'ın Ankara Büyükelçiliği'ni basarak iki güvenlik görevlisini öldürüp içeridekileri 45 saat rehin tutmuşlardı.
1984 - İşyerlerinden işçi çıkarmak, Sıkıyönetim Komutanlığı'nın iznine bağlandı.
1984 - Avusturya'da yapılan Avrupa güzellik yarışmasını Türkiye güzeli Neşe Erberk kazandı.
1986 - Barış Derneği davasından tutuklu 6 kişi tahliye edildi. Tahliye edilenler arasında Reha İsvan ve Gencay Şaylan'ın da yer alıyordu. Ali Sirmen, Erdal Atabek, Ali Taygun, Ergun Elgin, Hüseyin Baş, Orhan Taylan'ın tahliye talebi ise reddedildi.
1986 - İstanbul'da ünlü Bebek Belediye Gazinosu, yeşil saha açılması için yıktırıldı.
1987 - 12 Eylül askeri darbesinden sonra toplatılan 39 ton ağırlığındaki kitap, dergi, günlük ve haftalık gazete SEKA'da imha edildi.
1993 - Dev-Sol ve TİKKO (Türkiye İşçi Köylü Kurtuluş Ordusu) üyesi 18 siyasi tutuklu, kazdıkları 35 metre uzunluğundaki tünelden yararlanarak Nevşehir E Tipi Kapalı Cezaevi'nden firar etti.
1993 - Somali'de görev yapan BM Barış Gücü UNISOM'un komutanlığına Korgeneral Çevik Bir atandı.
1994 - Demokrasi Partisi (DEP) Suruç İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Akpolat kimliği belirsiz kişilerce öldürüldü.
1994 - Özgür Gündem gazetesi bölücü yayın yaptığı gerekçesiyle 1 ay süreyle kapatıldı.
1994 - TBMM Anayasa ve Adalet Komisyonu Refah Partili Hasan Mezarcı'nın dokunulmazlığının kaldırılmasını kararlaştırdı.
1996 - Cavit Çağlar'a ait Nergis, Yeşim ve Aksoylar Tekstil fabrikalarında çalışan 4 bin 600 işçiyi kapsayan toplu sözleşme imzalandı.
1996 - Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Sabri Ergül, Manisa Emniyet Müdürlüğü'nün kapısına, "Bu işyerinde işkence vardır" yazılı bir tabela astı.
1996 - Dünya satranç şampiyonu Garry Kasparov, Deep Blue adlı bilgisayarı yendi.
1999 - Fransa'nın başkent Paris'in 50 km yakınındaki tarihi kraliyet köşkü Rambouillet'de Belgrad hükümeti ile Kosovalı Arnavutlar arasında barış görüşmeleri yapıldı.
2000 - Microsoft, Windows 2000 işletim sistemini piyasaya sürdü.
2001 - Fischer ve Deppler, G-20 toplantıları çerçevesinde Türkiye'ye geldi".
2008 - Kosova, Sırbistan'dan ayrılarak tek taraflı bağımsızlık ilan etti.
 
 
Arşiv
 
 
Süper Loto
14.02.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu102628323440
 
 
On Numara
11.02.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu01050713161725272930373940424562676869747578
 
 
Sayısal Loto
16.02.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu071122303744
 
 
Şans Topu
13.02.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu081517253014
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji