“Bağımsızlığımız ihracattan ve üretimden geçiyor”

Ana Sayfa » Dünya » UĞUR MUMCU SAYGI VE ÖZLEMLE ANILDI

UĞUR MUMCU SAYGI VE ÖZLEMLE ANILDI

Demokrasi Şehidi Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu, katledilişinin 25. yıl dönümünde tüm yurtta olduğu gibi Selçuk'ta da saygı ve özlemle anıldı.

 
 
 
UĞUR MUMCU SAYGI VE ÖZLEMLE ANILDI

İlk olarak Selçuk Demokrasi Platformu öncülüğünde İstasyon Meydanı'nda bir araya gelen kalabalık türküler ve sloganlar eşliğinde Selçuk Belediyesi karşısındaki Uğur Mumcu Anıtı'na yürüdüler. Yürüyüş programının ardından aynı akşam CHP Selçuk Gençlik Kollarının düzenlediği anma Programında Devrim Şehidi Uğur Mumcu ve tüm devrim şehitleri saygı ve özlemle anıldı.

 

Siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının oluşturduğu Selçuk Demokrasi Platformu tarafından düzenlenen anma programı kapsamında Selçuk İstasyon Meydanında toplanan kalabalık slogan ve türkülerle Uğur Mumcu anıtına yürüdüler. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunduğu anıt önünde Selçuk Demokrasi Platformu adına konuşan ADD Selçuk Şubesi Başkanı Tuncay Kireç, demokrasi vurgusu yaptı.

 

Konuşmadan sonra Selçuk Demokrasi Platformu Üyeleri, demokrasi şehitleri anısına okudukları türkünün ardından  Uğur Mumcu anıtına karanfil bıraktılar.

CHP’Lİ GENÇLERDEN DEMOKRASİ ŞEHİTLERİ İÇİN ANMA ETKİNLİĞİ

Cumhuriyet Halk Partisi Selçuk Gençlik Kollarının Gazeteci Uğur Mumcu ve Tüm Demokrasi Şehitleri için hazırladıkları anma etkinliğinde duygu dolu anlar yaşandı.  Gazeteci Yazar Uğur Mumcu’nun hayatını anlatan sunum ile birlikte Şiirler ve Türkülerin yer aldığı anma etkinliğinde CHP’li gençlerin hep bir ağızdan seslendirdikleri “UĞURLAR OLSUN” türküsü, salonda bulunan tüm katılımcılara duygu dolu anlar yaşattı.

Belediye Tiyatro Salonunda düzenlenen etkinliğe Selçuk Demokrasi Platformu Üyeleri, CHP Selçuk İlçe Başkanı Merve Çalışkan ve Yönetim Kurulu Üyeleri, çok sayıda Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

 

Gecede konuşan ve konuşmasında; Türkiye’de gazeteciliğin anıt ismi olan Uğur Mumcu’nun hain bir pusuda öldürülmesinin üzerinden 25 yıl geçtiğini hatırlatan CHP Selçuk İlçe Başkanı Merve Çalışkan; “Aradan geçen 25 yılda, birçok iktidar değişti. Ülke siyasal yaşamında devrim niteliğinde altüst oluşlar yaşandı. Ancak onu aramızdan alan karanlık güçlerin üstü hep örtülü kaldı. Aradan geçen 25 yıla karşın, Ankara’nın göbeğinde işlenen ve tüm ülkeyi sarsan bir cinayetle ilgili en küçük bir ipucu bile bulunmamış olması manidardır. Uğur Mumcu kalemiyle hep yolsuzlukların, uğursuzlukların peşini kovaladı. Tam bağımsızlıktan yana bir aydın olarak Atatürk’ün ışıklı yolundan hiç ayrılmadı. Bir gazeteci olarak ucu kime dokunursa dokunsun, hakikatin peşinden hiç ayrılmadı. Mafya, tarikat, siyaset üstüne odaklanan yazılarıyla, yıllar öncesinden bugün yaşadığımız büyük tehlikelere işaret etti. Bunun bedelini de canıyla ödedi” dedi.

 

O’nun bir hakikat savaşçısı olduğuna dikkat çeken CHP İlçe Başkanı Merve Çalışkan; “12 Mart faşizminin 'Sakıncalı Piyadesi' Uğur Mumcu’nun özelleştirmeler ile ekonomik kaynaklarımızın peşkeş çekilmeye başlandığı, etnik ve dinsel kimliklerin 'demokratikleşme' adı altında ortaya atıldığı bir süreçte katledilmesi sıradan bir terör saldırısı olamaz. O bugün yaşıyor olsaydı tıpkı 12 Mart’ın, 12 Eylül’ün mağduru olduğu gibi, Ergenekon süreçlerinin 15 Temmuz’un, OHAL uygulamalarının da mağduru olacak, belki de hâlâ hapislerde çile dolduruyor olacaktı. Ama o hakikati aramaktan asla geri durmayacak, gizli kalmış pek çok olayı aydınlatmak için büyük çaba harcayacaktı. Demokrasi cephesi çok daha güçlü, karanlıkları aşma irademiz çok daha büyük olacaktı. Nasıl 12 Mart’ın, 12 Eylül’ün kirli ilişkilerini bir bir ortaya çıkardıysa, ulaştığı belgelerle, 15 Temmuz’un siyasi ayağını da ortaya çıkaracaktı. Katline sebep olan da zaten bu yönüydü” şeklinde konuştu.

 

CHP İlçe Başkanı Merve Çalışkan, son olarak şunları kaydetti: “Artık şu çok iyi anlaşılmıştır ki, ister dinsel, ister etnik olsun her türlü terörün arkasında emperyalizm ve işbirlikçileri vardır. Bugün hala Uğur Mumcu'nun katledilmesinin üzerindeki sis perdesinin bilinçli olarak aralanmamasını bu çerçevede değerlendirmek gerekir. Bugün Türkiye’de 25 yıl öncesine göre değişen hiçbir şey yoktur. Bu bağlamda geçmişte Uğur Mumcu, Çetin Emeç, Ahmet Taner Kışlalı, Bahriye Üçok, Turan Dursun, Muammer Aksoy gibi aydınlarımız cinayetlerle susturulurken günümüzde emperyalizm ve AKP iktidarının saldırıları demokrasiden, laik eğitimden, Cumhuriyet devrimlerinden yana olan örgütlere, gazetecilere, aydınlara karşı yapılmakta, hukuksuz yargılamalar ve faşizan baskılarla karşı karşıya bırakılmaktadır. Ancak Uğur Mumcu’nun da dediği gibi: Bir kalem susar, yerini bir başkası alır. Bu kalemler tükenmez. Ne kelepçeler, ne demir kapılar, ne iddianameler ve ne de beş yıldan yirmi yıla uzanan hapis cezaları, bu kalemleri korkutamadı, bundan sonra da korkutamaz. Bir hakikat savaşçısı olarak, ülkemizin önemli bir değeri olan Uğur Mumcu’yu rahmetle anıyor, Ayrıca bugün Diyarbakır Emniyet Müdürü iken 24 Ocak 2001 tarihinde Diyarbakır’da haince kurulan pusuda, silahlı saldırıda şehit edilen Ali Gaffar Okkan'ı ve faili meçhul cinayetlere kurban giden tüm demokrasi şehitlerini saygıyla anıyorum”

 

KAYBETTİĞİMİZ TÜM AYDINLARIMIZI RAHMET, MİNNET VE ÖZLEMLE ANIYORUZ

 

Gecede konuşan ve konuşmasının başında bu programın hazırlanmasına katkı koyan tüm genç arkadaşlarına ve katılımcılara teşekkür eden CHP Selçuk Gençlik Kolları Başkanı Yakup Çanbaz; “Türkiye’nin bağımsızlığı için mücadele eden, bu uğurda yaşamını feda eden, Atatürk ilke ve devrimlerinin yılmaz savunucusu Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu’yu Ankara’da 24 Ocak 1993’de alçakça bir saldırıda kaybettik. Uğur Mumcu emperyalizmin kendinden olmayanı, insandan saymadığını bilen bir aydındır. Çatışmanın felaket getireceğini bilen bir hukuk adamıdır. Türkiye’yi bekleyen tehlikeye karşı uyarısı da nettir. ‘ Türk’ü Kürt’e, Kürt’ü Türk’e, Alevi’yi Sünni’ye Sünni’yi Alevi’ye düşman eden bu emperyalist siyasetin Türkiye’ye neler getireceğini görmemek için kör ve sağır olmak gerekir’ derken yıllar öncesinden, bugün hızla sürüklendiğimiz felakete karşı uyarır. Uğur Mumcu onurla, dimdik, ödünsüzce sürdürdüğü yaşamı boyunca, kalemini kimsenin önünde eğmedi” diye konuştu.

 

Uğur Mumcu’nun Gazetedeki köşesinde daha çok özgürlük ve demokrasi için, demokrasinin önündeki engelleri kaldırmak için aldığı tüm tehditlere rağmen yılmadan, korkmadan yazmaya devam ettiğini hatırlatan Gençlik Kolları Başkanı Yakup Çanbaz; “Uğur Mumcu’nun yolunda giden gazeteci sayısı artmadan, Türkiye’yi tam anlamıyla özgürlükçü demokrasiye kavuşturacak düşünce iktidar olmadan, karanlıkların aydınlığa çıkması asla mümkün değildir. Bizler bu düşünce ile mücadelemize devam edeceğiz. Öldürülmek için ideal bir insandı Uğur mumcu. Herkes gibi susup yaşamak varken, uyuyan yılanı deliğinden çıkarmanın elbet bir bedeli olacaktı. İstese bu kirli çarka bulaşmadan yaşayamaz mıydı? Suya sabuna dokunmadan, gözlerimi kaparım vazifemi yaparım diyerek eceliyle ölümü bekleyemez miydi? Sizce neden seçmedi bunları. Kolay dururken neden zora yöneldi. Üzerinde bin bir çeşit oyun oynanan bu ülkeyi biraz olsun rahatlatmaktı belki amacı. Belki bu düzene boyun eğip alışmaktan korkuyordu. Uğur Mumcu’yu parçalayarak sonlandırdılar. Kimlerin parmağı vardı bu işte de delil bırakmadan sonuca ulaştırdılar ya da bıraktıkları delilleri yok ettirdiler” diye konuştu.

 

CHP Selçuk Gençlik Kolları Başkanı Yakup Çanbaz, son olarak şunları söyledi: “Sorun bir bedenin ortadan kalkması değildi aslında, sorun o düşüncenin büyüyüp gelişmesiydi. Ve bu suikastları düzenleyenler anlayamadılar ki susturulan bir kişinin ardından binlercesi doğacaktır. Karanlığın aydınlığıdır uğur mumcu. Mücadelemizde yaşatacağız. Abdi ipekçi, Çetin emeç, Muammer Aksoy, Turan Dursun, Bahriye Üçok, Ahmet Taner Kışlalı, Necip Hablemitoğlu, Gaffar Okkan ve daha dün Ali İsmail Korkmaz’lar, Berkin elvan’lar, Ethem Sarısülük’ler ve daha niceleri cumhuriyet ve demokrasi adına katledildiler. Hiç hak etmedikleri acı sonlarla aramızdan ayrılan demokrasi adına, barış adına, aydınlanma adına hayatlarını hiçe sayan, kaybettiğimiz tüm aydınlarımızı rahmet, minnet ve özlemle anıyor, anıları önünde saygıyla eğiliyorum”

 

 

 

 
 
25 Ocak 2018 Perşembe 12:41
Okunma: 316
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
“Bağımsızlığımız ihracattan ve üretimden geçiyor”HASTANEMİZE TOMOGRAFİ CİHAZI GELDİEMNİYET MÜDÜRÜ 'MUHİTTİN MURAT ' OLDU.HASTAHANE MÜDÜRÜ 'AKSU'GÖREVE BAŞLADI!Selçuklu Halil Umut Meler’e UEFA’dan görevSELÇUK EFES HAYVAN HAKLARI DERNEĞİ KURULDUKUŞADASI BELEDİYESİ’NE ÇEVRE EĞİTİM ÖDÜLÜEfes Müzesinde SEGEMDER’DEN ANLAMLI SERGİ“Yine Kocaoğlu yine suya zam”'SELÇUK’UN PEHLİVANLARI'Kırkpınar er MeydanındaSelçukta Seyir Halindeki Araç Bir Anda Alev Aldı!DEÜ Rektörü Prof. Dr. NÜKHET HOTAR Oldu.
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak03:45
  • Güneş05:51
  • Öğlen13:28
  • İkindi17:22
  • Akşam20:46
  • Yatsı22:32
 
 
Anket
 
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Malatyaspor
2
2
0
0
6
2
Kayserispor
2
1
1
0
4
3
Konyaspor
2
1
1
0
4
4
Galatasaray
1
1
0
0
3
5
Başakşehir
1
1
0
0
3
6
Kasımpaşa
1
1
0
0
3
7
Beşiktaş
1
1
0
0
3
8
Trabzonspor
2
1
0
1
3
9
Fenerbahçe
2
1
0
1
3
10
Sivasspor
2
1
0
1
3
11
Bursaspor
2
0
1
1
1
12
Antalyaspor
2
0
1
1
1
13
Erzurum BB
1
0
0
1
0
14
Çaykur Rizespor
1
0
0
1
0
15
Akhisar Bld.Spor
1
0
0
1
0
16
Alanyaspor
1
0
0
1
0
17
Ankaragücü
1
0
0
1
0
18
Göztepe
1
0
0
1
0
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Tarihte Bugün
1630 - Evliya Çelebi elli yıl sürecek seyahatlerine başladı.
1692 - Salem, Massachusetts'de bir kadın ve dört erkek cadılık suçlamasıyla idam edildi.
1821 - Navarin Katliamı. Mora İsyanı sırasında Navarin şehrini ele geçiren yunanlar, 3.000 Türk'ü öldürdüler.
1878 - Saraybosna'nın Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nca işgali.
1895 - James Ryan yüksek atlamada 1,94 m. yaparak dünya rekoru kırdı.
1919 - Afganistan, Birleşik Krallık'tan bağımsızlığını kazandı.
1934 - Adolf Hitler Reichsführer ünvanını aldı.
1945 - Vietnam Savaşı: Ho Chi Minh iktidarda.
1953 - İran'da Muhammed Musaddık rejimi devrildi, Muhammed Rıza Pehlevi devri başladı.
1954 - ABD'de komünist partiye yasak getirildi.
1955 - Kuzeydoğu ABD'de Diane kasırgası 200 can aldı.
1960 - Sovyetler Birliği iki köpek, 40 fare, iki sıçan, ve çeşitli bitkiler taşıyan Sputnik-5'i Ay yörüngesine oturtmayı başardı.
1960 - U-2 Krizi: Sovyetler Birliği üzerinde düşürülen casus uçak U-2'nin ABD'li pilotu Francis Gary Powers 10 yıl hapse mahkûm edildi.
1966 - Muş, Varto'da meydana gelen 6,9 şiddetindeki depremde 2394 kişi hayatını kaybetti, 1489 kişi yaralandı.
1978 - Kariye Müzesi soyuldu.
1980 - Suudi Arabistan havayollarına ait bir yolcu uçağı Riyad havaalanına acil iniş yaptıktan sonra yandı: 301 kişi öldü.
1981 - ABD savaş uçakları, Sidra Körfezi üzerinde iki Libya savaş uçağını düşürdü.
1987 - Birleşik Krallık'ta Michael Ryan adlı bir kişi, tüfekle 16 kişiyi öldürdükten sonra intihar etti.
1991 - SSCB'nin dağılma süreci: Devlet başkanı Mikhail Gorbachev evinde göz hapsinde.
1991 - Komünizm yanlısı KGB ve ordu generalleri, Rusya'da darbe girişiminde bulundu.
2002 - Askeri birlik taşıyan bir Rus Mi-26 helikopteri, Çeçen birliklerince Grozni yakınlarında düşürüldü; 118 asker öldü.
2003 - Hamas'a bağlı bir intihar bombacısı Kudüs'te bir otobüse saldırdı; yedisi çocuk 23 İsrailli öldü.
2008 - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Erbakan'ın Ev hapsi cezasını affetti.
2008 - Cezayir'in başkenti Cezayir'in 35 mil doğusunda bir polis akademisine bomba yüklü araçla yapılan intihar eyleminde en az 43 kişi öldü, 38 kişi yaralandı.
2008 - Pakistan'ın kuzeybatısındaki bir hastanenin acil girişinde bomba patladı: 23 kişi öldü, 15 kişi yaralandı.
 
 
Arşiv
 
 
Süper Loto
16.08.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu091112354952
 
 
On Numara
13.08.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu03051415182326273137384850515556586567697576
 
 
Sayısal Loto
18.08.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu041219303347
 
 
Şans Topu
15.08.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu032324263102
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji