Zeytinyağ hırsızları yakalandı

Ana Sayfa » Dünya » UĞUR MUMCU SAYGI VE ÖZLEMLE ANILDI

UĞUR MUMCU SAYGI VE ÖZLEMLE ANILDI

Demokrasi Şehidi Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu, katledilişinin 25. yıl dönümünde tüm yurtta olduğu gibi Selçuk'ta da saygı ve özlemle anıldı.

 
 
 
UĞUR MUMCU SAYGI VE ÖZLEMLE ANILDI

İlk olarak Selçuk Demokrasi Platformu öncülüğünde İstasyon Meydanı'nda bir araya gelen kalabalık türküler ve sloganlar eşliğinde Selçuk Belediyesi karşısındaki Uğur Mumcu Anıtı'na yürüdüler. Yürüyüş programının ardından aynı akşam CHP Selçuk Gençlik Kollarının düzenlediği anma Programında Devrim Şehidi Uğur Mumcu ve tüm devrim şehitleri saygı ve özlemle anıldı.

 

Siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının oluşturduğu Selçuk Demokrasi Platformu tarafından düzenlenen anma programı kapsamında Selçuk İstasyon Meydanında toplanan kalabalık slogan ve türkülerle Uğur Mumcu anıtına yürüdüler. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunduğu anıt önünde Selçuk Demokrasi Platformu adına konuşan ADD Selçuk Şubesi Başkanı Tuncay Kireç, demokrasi vurgusu yaptı.

 

Konuşmadan sonra Selçuk Demokrasi Platformu Üyeleri, demokrasi şehitleri anısına okudukları türkünün ardından  Uğur Mumcu anıtına karanfil bıraktılar.

CHP’Lİ GENÇLERDEN DEMOKRASİ ŞEHİTLERİ İÇİN ANMA ETKİNLİĞİ

Cumhuriyet Halk Partisi Selçuk Gençlik Kollarının Gazeteci Uğur Mumcu ve Tüm Demokrasi Şehitleri için hazırladıkları anma etkinliğinde duygu dolu anlar yaşandı.  Gazeteci Yazar Uğur Mumcu’nun hayatını anlatan sunum ile birlikte Şiirler ve Türkülerin yer aldığı anma etkinliğinde CHP’li gençlerin hep bir ağızdan seslendirdikleri “UĞURLAR OLSUN” türküsü, salonda bulunan tüm katılımcılara duygu dolu anlar yaşattı.

Belediye Tiyatro Salonunda düzenlenen etkinliğe Selçuk Demokrasi Platformu Üyeleri, CHP Selçuk İlçe Başkanı Merve Çalışkan ve Yönetim Kurulu Üyeleri, çok sayıda Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

 

Gecede konuşan ve konuşmasında; Türkiye’de gazeteciliğin anıt ismi olan Uğur Mumcu’nun hain bir pusuda öldürülmesinin üzerinden 25 yıl geçtiğini hatırlatan CHP Selçuk İlçe Başkanı Merve Çalışkan; “Aradan geçen 25 yılda, birçok iktidar değişti. Ülke siyasal yaşamında devrim niteliğinde altüst oluşlar yaşandı. Ancak onu aramızdan alan karanlık güçlerin üstü hep örtülü kaldı. Aradan geçen 25 yıla karşın, Ankara’nın göbeğinde işlenen ve tüm ülkeyi sarsan bir cinayetle ilgili en küçük bir ipucu bile bulunmamış olması manidardır. Uğur Mumcu kalemiyle hep yolsuzlukların, uğursuzlukların peşini kovaladı. Tam bağımsızlıktan yana bir aydın olarak Atatürk’ün ışıklı yolundan hiç ayrılmadı. Bir gazeteci olarak ucu kime dokunursa dokunsun, hakikatin peşinden hiç ayrılmadı. Mafya, tarikat, siyaset üstüne odaklanan yazılarıyla, yıllar öncesinden bugün yaşadığımız büyük tehlikelere işaret etti. Bunun bedelini de canıyla ödedi” dedi.

 

O’nun bir hakikat savaşçısı olduğuna dikkat çeken CHP İlçe Başkanı Merve Çalışkan; “12 Mart faşizminin 'Sakıncalı Piyadesi' Uğur Mumcu’nun özelleştirmeler ile ekonomik kaynaklarımızın peşkeş çekilmeye başlandığı, etnik ve dinsel kimliklerin 'demokratikleşme' adı altında ortaya atıldığı bir süreçte katledilmesi sıradan bir terör saldırısı olamaz. O bugün yaşıyor olsaydı tıpkı 12 Mart’ın, 12 Eylül’ün mağduru olduğu gibi, Ergenekon süreçlerinin 15 Temmuz’un, OHAL uygulamalarının da mağduru olacak, belki de hâlâ hapislerde çile dolduruyor olacaktı. Ama o hakikati aramaktan asla geri durmayacak, gizli kalmış pek çok olayı aydınlatmak için büyük çaba harcayacaktı. Demokrasi cephesi çok daha güçlü, karanlıkları aşma irademiz çok daha büyük olacaktı. Nasıl 12 Mart’ın, 12 Eylül’ün kirli ilişkilerini bir bir ortaya çıkardıysa, ulaştığı belgelerle, 15 Temmuz’un siyasi ayağını da ortaya çıkaracaktı. Katline sebep olan da zaten bu yönüydü” şeklinde konuştu.

 

CHP İlçe Başkanı Merve Çalışkan, son olarak şunları kaydetti: “Artık şu çok iyi anlaşılmıştır ki, ister dinsel, ister etnik olsun her türlü terörün arkasında emperyalizm ve işbirlikçileri vardır. Bugün hala Uğur Mumcu'nun katledilmesinin üzerindeki sis perdesinin bilinçli olarak aralanmamasını bu çerçevede değerlendirmek gerekir. Bugün Türkiye’de 25 yıl öncesine göre değişen hiçbir şey yoktur. Bu bağlamda geçmişte Uğur Mumcu, Çetin Emeç, Ahmet Taner Kışlalı, Bahriye Üçok, Turan Dursun, Muammer Aksoy gibi aydınlarımız cinayetlerle susturulurken günümüzde emperyalizm ve AKP iktidarının saldırıları demokrasiden, laik eğitimden, Cumhuriyet devrimlerinden yana olan örgütlere, gazetecilere, aydınlara karşı yapılmakta, hukuksuz yargılamalar ve faşizan baskılarla karşı karşıya bırakılmaktadır. Ancak Uğur Mumcu’nun da dediği gibi: Bir kalem susar, yerini bir başkası alır. Bu kalemler tükenmez. Ne kelepçeler, ne demir kapılar, ne iddianameler ve ne de beş yıldan yirmi yıla uzanan hapis cezaları, bu kalemleri korkutamadı, bundan sonra da korkutamaz. Bir hakikat savaşçısı olarak, ülkemizin önemli bir değeri olan Uğur Mumcu’yu rahmetle anıyor, Ayrıca bugün Diyarbakır Emniyet Müdürü iken 24 Ocak 2001 tarihinde Diyarbakır’da haince kurulan pusuda, silahlı saldırıda şehit edilen Ali Gaffar Okkan'ı ve faili meçhul cinayetlere kurban giden tüm demokrasi şehitlerini saygıyla anıyorum”

 

KAYBETTİĞİMİZ TÜM AYDINLARIMIZI RAHMET, MİNNET VE ÖZLEMLE ANIYORUZ

 

Gecede konuşan ve konuşmasının başında bu programın hazırlanmasına katkı koyan tüm genç arkadaşlarına ve katılımcılara teşekkür eden CHP Selçuk Gençlik Kolları Başkanı Yakup Çanbaz; “Türkiye’nin bağımsızlığı için mücadele eden, bu uğurda yaşamını feda eden, Atatürk ilke ve devrimlerinin yılmaz savunucusu Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu’yu Ankara’da 24 Ocak 1993’de alçakça bir saldırıda kaybettik. Uğur Mumcu emperyalizmin kendinden olmayanı, insandan saymadığını bilen bir aydındır. Çatışmanın felaket getireceğini bilen bir hukuk adamıdır. Türkiye’yi bekleyen tehlikeye karşı uyarısı da nettir. ‘ Türk’ü Kürt’e, Kürt’ü Türk’e, Alevi’yi Sünni’ye Sünni’yi Alevi’ye düşman eden bu emperyalist siyasetin Türkiye’ye neler getireceğini görmemek için kör ve sağır olmak gerekir’ derken yıllar öncesinden, bugün hızla sürüklendiğimiz felakete karşı uyarır. Uğur Mumcu onurla, dimdik, ödünsüzce sürdürdüğü yaşamı boyunca, kalemini kimsenin önünde eğmedi” diye konuştu.

 

Uğur Mumcu’nun Gazetedeki köşesinde daha çok özgürlük ve demokrasi için, demokrasinin önündeki engelleri kaldırmak için aldığı tüm tehditlere rağmen yılmadan, korkmadan yazmaya devam ettiğini hatırlatan Gençlik Kolları Başkanı Yakup Çanbaz; “Uğur Mumcu’nun yolunda giden gazeteci sayısı artmadan, Türkiye’yi tam anlamıyla özgürlükçü demokrasiye kavuşturacak düşünce iktidar olmadan, karanlıkların aydınlığa çıkması asla mümkün değildir. Bizler bu düşünce ile mücadelemize devam edeceğiz. Öldürülmek için ideal bir insandı Uğur mumcu. Herkes gibi susup yaşamak varken, uyuyan yılanı deliğinden çıkarmanın elbet bir bedeli olacaktı. İstese bu kirli çarka bulaşmadan yaşayamaz mıydı? Suya sabuna dokunmadan, gözlerimi kaparım vazifemi yaparım diyerek eceliyle ölümü bekleyemez miydi? Sizce neden seçmedi bunları. Kolay dururken neden zora yöneldi. Üzerinde bin bir çeşit oyun oynanan bu ülkeyi biraz olsun rahatlatmaktı belki amacı. Belki bu düzene boyun eğip alışmaktan korkuyordu. Uğur Mumcu’yu parçalayarak sonlandırdılar. Kimlerin parmağı vardı bu işte de delil bırakmadan sonuca ulaştırdılar ya da bıraktıkları delilleri yok ettirdiler” diye konuştu.

 

CHP Selçuk Gençlik Kolları Başkanı Yakup Çanbaz, son olarak şunları söyledi: “Sorun bir bedenin ortadan kalkması değildi aslında, sorun o düşüncenin büyüyüp gelişmesiydi. Ve bu suikastları düzenleyenler anlayamadılar ki susturulan bir kişinin ardından binlercesi doğacaktır. Karanlığın aydınlığıdır uğur mumcu. Mücadelemizde yaşatacağız. Abdi ipekçi, Çetin emeç, Muammer Aksoy, Turan Dursun, Bahriye Üçok, Ahmet Taner Kışlalı, Necip Hablemitoğlu, Gaffar Okkan ve daha dün Ali İsmail Korkmaz’lar, Berkin elvan’lar, Ethem Sarısülük’ler ve daha niceleri cumhuriyet ve demokrasi adına katledildiler. Hiç hak etmedikleri acı sonlarla aramızdan ayrılan demokrasi adına, barış adına, aydınlanma adına hayatlarını hiçe sayan, kaybettiğimiz tüm aydınlarımızı rahmet, minnet ve özlemle anıyor, anıları önünde saygıyla eğiliyorum”

 

 

 

 
 
25 Ocak 2018 Perşembe 12:41
Okunma: 196
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
Menekşe ÇAM En Keyifli Yarışmanın BirincisiDevlet projesi: Cezaevinden Allah'ın EvineSerkan ÇOBAN Kamudaki Görevine İade EdildiSelçukta 2 Öğretmen KHK İle İhraç EdildiDereli Ve Belediye Tesisleri Varlık Fonuna DevredildiKaya: 'Atatürk'ü CHP'den Kurtaracağız'İzmir Turizmi İçin El Ele Verme ZamaniSabık Başkan İçkiliyken ADD'yi DağıttıTurizm cenneti Selçuk’a VIP otogarSelçuk'ta tarihi eser kaçakçılarına operasyonSelçuk'ta Yeni Emniyet Müdürü GörevdeGüreş coşkusu hava muhalefeti tanımadı
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak03:45
  • Güneş05:51
  • Öğlen13:28
  • İkindi17:22
  • Akşam20:46
  • Yatsı22:32
 
Anket
 
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Başakşehir
22
14
4
4
46
2
Galatasaray
22
14
2
6
44
3
Fenerbahçe
22
12
8
2
44
4
Beşiktaş
22
11
8
3
41
5
Kayserispor
22
9
8
5
35
6
Sivasspor
22
10
4
8
34
7
Trabzonspor
22
8
9
5
33
8
Göztepe
22
9
6
7
33
9
Kasımpaşa
22
8
5
9
29
10
Malatyaspor
22
7
7
8
28
11
Bursaspor
22
7
6
9
27
12
Akhisarspor
22
7
6
9
27
13
Gençlerbirliği
22
6
7
9
25
14
Antalyaspor
22
6
6
10
24
15
Konyaspor
22
5
6
11
21
16
Alanyaspor
22
6
3
13
21
17
Osmanlıspor
22
5
4
13
19
18
Karabükspor
22
3
3
16
12
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Tarihte Bugün
1431 - Joan of Arc'ın (Jan Dark) yargılanma süreci başladı.
1440 - Prusya Konfederasyonu oluşturuldu.
1613 - I. Mikhail Rus çarı oldu.
1842 - John J. Greenough, dikiş makinesinin patentini aldı.
1848 - Karl Marx, Komünist Manifesto kitabını yayımladı.
1885 - Washington Anıtı tamamlandı.
1925 - Ünlü ABD dergisi The New Yorker'ın ilk sayısı çıktı.
1935 - Fransız misyonerlerinin işlettiği bazı okullar millileştirildi.
1939 - Türkiye, İspanya'daki Franco rejimini resmen tanıdı.
1953 - Francis Crick ve James D. Watson, DNA molekülünün yapısını keşfettiler.
1958 - Türkiye Profesyonel Futbol Ligi başladı: ilk maç İzmirspor-Beykoz arasında oynandı. İlk golü İzmirsporlu Özcan attı.
1960 - Fidel Castro, Küba'daki tüm işletmeleri devletleştirdi.
1963 - Eski Milli Birlik Komitesi üyelerinden Alparslan Türkeş ve Numan Esin sürgünden Türkiye'ye döndüler.
1964 - CHP Genel Başkanı ve Başbakan İsmet İnönü'ye suikast girişiminde bulunuldu. Olay yerinde yakalanan suikastçının herhangi bir örgüte mensup olmadığı, kendi başına hareket ettiği açıklandı.
1965 - Malcolm X (Malik El Şahbaz) , New York'da uğradığı bir suikast sonucu öldürüldü.
1970 - İsviçre havayollarına ait bir uçakta Zürih yakınlarında iken havada patlayan bomba sonucu 38 yolcu ve 9 mürettebat öldü.
1971 - Yaşar Kemal Türkiye İşçi Partisi'nden (TİP) istifa etti.
1972 - SSCB'nin insansız uzay aracı Luna 20 Ay yüzeyine indi.
1973 - Bir İsrail savaş uçağı, Libya havayollarına ait bir yolcu uçağını Sina çölü üzerinde düşürdü: 108 kişi öldü.
1974 - Yaşar Kemal Türkiye Yazarlar Sendikası başkanlığına seçildi.
1974 - İsrail askeri birlikleri, Mısır ile varılan antlaşma uyarınca Süveyş Kanalının batısını tamamen boşalttılar.
1986 - Metallica 3. albümleri Master of Puppets'i çıkardı.
2001 - Türkiye kamuoyunda "Kara Çarşamba" olarak adlandırılan büyük bir ekonomik kriz patlak verdi.
 
 
Arşiv
 
 
Süper Loto
15.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu060719405354
 
 
On Numara
19.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu03041617182125263032374042485054555657646770
 
 
Sayısal Loto
17.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu030508323536
 
 
Şans Topu
14.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu011125283006
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji