Ana Sayfa » Dünya » Selçuk Halkı Kanser Olmak İstemiyor

Selçuk Halkı Kanser Olmak İstemiyor

EFESÇED (Efes Çevre, Doğa ve Kültür Derneği) Başkanı Tekin Karadağ Selçukluları bekleyen kanser tehlikesine dikkat çekti.

 
 
 
Selçuk Halkı Kanser Olmak İstemiyor

Küçük Menderes Nehri’nden sulanan sebze ve meyve bahçelerinden toplanan ürünlerin semt pazarı ve marketlerde satılması dolayısıyla Selçukluların sağlığını tehdit ettiğini hatta kanser vakalarına da yol açtığını söyleyen Tekin Karadağ; “Halihazırda Küçük Menderes’in suyu %1500 kirli durumda. Bu nehrin suyunda çevredeki fabrikaların atıklarını buraya dökmesinden dolayı her türlü ağır metal, kimyevi atık, kurşun, nikel hatta siyanür karışımı maddeler bu nehri kirletmiş bulunmaktadır. Bu su ile başta Belevi, Zeytinköy ve Barutçu sakinleri olmak üzere Selçuklu çiftçiler tarım alanlarını Küçük Menderes’in suyuyla sulamaktadır. Mevsim itibariyle nar, ayva, şeftali, mandalin, domates, biber, karpuz, kavun bahçelerini suluyorlar” dedi.

 

Küçük Menderes’i kirletenleri biliyoruz diyen Tekin Karadağ; “Küçük Menderes, Torbalı ve Menderes Havzası’ndaki fabrikaların sanayi atıkları yüzünden kirlendi. Bu kirlilik Selçuk Halkı için de kanser tehlikesini beraberinde getiriyor. Biz Efes ÇED olarak yetkilileri ve halkımızı uyarıyoruz. Efes ÇED olarak halkımızla çalışarak Küçük Menderes’e sahip çıkacağız. Bu bir zorunluluk. Çünkü kuraklık kapıya dayanmış durumda. Yer altı sularımız da tükenmekte ve çevresel kirlenmeden dolayı zehirlenmektedir. Sadece kişisel ve kurumsal çıkarlar uğruna Selçuk halkının sağlığını tehlikeye atmaya kimsenin hakkı yok” diyerek yetkililerin bir an evvel küçük menderes nehrinin eski haline getirilerek temizlemesi gerektiğini belirtti.

 
 
4 Ağustos 2014 Pazartesi 15:27
Okunma: 1832
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler