2019’un sonuçları

Ana Sayfa » Dünya » Germiyan Festivali'nde duygusal buluşma

Germiyan Festivali'nde duygusal buluşma

Çeşme Belediyesi'nin 9 Durak 9 Deneyim projesi kapsamında düzenlediği 4. Germiyan Festivali, mübadele döneminde Sakız'dan Çeşme'ye ve Çeşme'den Sakız'a göç etmek zorunda kalan iki yakanın insanlarının duygusal buluşmasına sahne oldu.

 
 
 
Germiyan Festivali'nde duygusal buluşma

Türkiye'nin ilk "Slow Food" köyü olan Germiyan'da düzenlenen festivalin bu seneki teması "Kültürlerin Buluşması" oldu. Festivalin teması çerçevesinde, mübadele öncesi Reisdere'de yaşayan Rumlar ve ikinci, üçüncü kuşak yakınları Çeşme'ye davet edildiler. Sakız Adası eski Belediye Başkanı Markos Mennis ile birlikte Germiyan Festivali'ne katılan Yunanlı konuklar, festivaldaki söyleşide Reisdere'deki eski anılarını anlatınca duygusal anlar yaşanırken, Yunanlı konukların gözleri yaşardı. 

Çekişte zeytin ve Bazina'nın yapılışı anlatıldı

4. Germiyan Festivali, yöresel ürünlerin ve tatların satıldığı stantların açılması ile başladı. Çeşme'den ve İzmir'den yoğun katılımın olduğu festivalde, yeşil zeytinden "Çekişte Zeytin"in yapılışı ve salamurada dikkat edilmesi gereken özellikler, Ziraat Yüksek Mühendisi Derya Tetik tarafından anlatıldı. Yöresel bir lezzet olan "Bazina"nın yapılışı ise Germiyanlı Şefika Kaya tarafından uygulamalı olarak anlatıldı. Festival konukları yöresel lezzet "Bazina"nın tadına bakma fırsatını da buldular. 

Kortej yürüyüşünde renkli görüntüler oluştu

Festivalin en renkli görüntüleri ise kortej yürüyüşü sırasında yaşandı. Davul zurna eşliğinde yapılan kortej yürüyüşüne, çocuklar folklör giysileri ile katılırken, Germiyanlı kadınlar da yöresel giysileri ile kortej yürüyüşüne renk kattılar. Kortej yürüyüşüne, eşi Semra Dalgıç ile el ele tutuşarak katılan Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç'ın yanı sıra Belediye Başkan Yardımcısı Şakir Karadede, Çeşme Kent Konseyi Başkanı Başkanı Ömer Önal, Çeşme Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Osman Köfüncü, CHP Çeşme İlçe Örgütü Sekreteri Veysel Ayhan, ADD Çeşme Şubesi Başkan Yardımcısı Mehmet Bilgiç, Çeşme Rotary Başkanı Suzan Çırağ, ÇEŞKA Başkanı Berna Güler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

"85-90 yaşındaki babaannem Germiyan sokaklarında"

4. Germiyan Festivali ile ilgili bir açıklama yapan Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, göreve ilk başladığında 9 Durak, 9 Deneyim, 9 Festival dediklerini hatırlatarak, "Bu kapsamda, hem yurt dışından hem de yurt içinden konuklarımızın da katılımıyla Germiyan Festivali'nin dördüncüsünü yapıyoruz. Çeşme yarımadasındaki festivallerimizin isimlerini artık kimse yadırgamıyor. Ot Festivali dedik, tüm Türkiye'ye adını duyurdu. Germiyan  Festivali, Aşk Festivali ile içeriği olan, o bölgenin yaşanmış değerlerini, geleneksel kültürlerini hem gelecek kuşaklara aktarmak, hem de gelen konuklara anlatmayı amaçladık. Sezonun bitmesinin ardından yaptığımız etkinliklerle hareketlilik yaratmaya çalışıyoruz. Festivallerimize olan ilgiden memnunuz. Germiyan Festivali'ne olan katılım da oldukça iyi. 85-90 yaşındaki babaannem de, annem de, teyzem de Germiyan sokaklarında. Ürettiği, bahçesinde, tarlasında yetiştirdiği, evinin mutfağında yarattığı ürünleri gelen konuklara pazarlamaya çalışıyor. Kendi el becerilerini sergiliyorlar." diye anlattı. 

"İki ülkenin insanı her yönden çok yakın"

Germiyan Festivali'nin dördüncüsüne Yunanistan'dan konukların da katıldığını belirten Başkan Dalgıç, "Festivallerimizi, ulusal düzeyden uluslararası düzeye çıkarmaya çalışıyoruz. Festivallerimiz her sene daha da büyüyecektir. Bir kahve içimi uzaklığımızda olan Yunanistan'dan, Sakız Adası eski Belediye Başkanı ve yakın dostum Markos Mennis de konuğumuz olarak geldi. 17 yıl önceden beri kendisini iyi tanıyorum. Diğer Yunanlı konuklarımızın da gelmesi bizleri çok memnun etti. İki ülkenin insanı her yönden birbirine çok yakın. Mübadele döneminden önce Çeşme yarımadasında tek Türk Köyü Germiyan'dı. Germiyan, tarihsel değerleri olan bir köy. Germiyan'ın hemen yanındaki Reisdere'de yaşamış olan Yunanlıları ve onların ikinci kuşaklarını, Germiyan'da ağırlamaktan çok memnunum" diye konuştu. 

"Tarım ve hayvancılığa katkı sağlamaya çalışıyoruz"

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin tarım ve hayvancılık konusunda, gelecek kuşaklara katkı sağlayacak ciddi yatırımları olduğunu hatırlatan Başkan Dalgıç, "Aynı şekilde biz de tarıma ve hayvancılığa önem veriyoruz. Çeşme yarımadası, endemik bitki çeşitliliği yönünden inanılmaz bir yarımada. Bu endemik yapıyı ve geleneksel yeme içme kültürünü ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Tarım ve hayvancılık Türkiye'de bitme noktasına gelmiştir. Büyükşehir Belediyesi de biz de, bu nedenle tarım ve hayvancılığa katkı sağlamaya çalışıyoruz. Ovacık'taki Tarım ve Sakız Koyunu Şenliği ve Germiyan'daki festivalimiz bu açıdan önemli" diyerek sözlerini tamamladı. 

Yunanlı konukların konuşması sırasında duygusal anlar yaşandı

Festivalin öğleden sonraki bölümünde, Köy Kahvesi'nde gerçekleştirilen, Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Engin Önen'in sunduğu, "Türkler ve Rumlar'ın Ortak Yaşadığı Dönemin Kültürel İzleri" adlı söyleşiye Yunanlı konuklar Sakız Adası eski Belediye Başkanı Markos Mennis, mübadele öncesi Reisdere'de yaşamış Markos Giannitsakis, Anastasios Foutsos, Katina Georgouli, Nikolaos Georgoulis, Aikaterini Lourou ve Maria Lourou da katıldılar. Duygusal anların yaşandığı söyleşiyi, Çeşme Kaymakamı Hacı Mehmet Kara, Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Emin Yılmaz ve İlçe Emniyet Müdürü Hüseyin Yılmazer de izlediler. Söyleşiyi sunan Engin Önen, Türk ve Yunan kültüründeki yakınlaşmayı, tarla, arazi ve mekan isimlerine yansıyan kültürel izler, mutfak, giysi ve ev eşyalarındaki isimlere yansıyan kültürel izleri örnekleriyle anlattı. Daha sonra söz alan mübadele öncesi Reisdere'de yaşayan Markos Giannitsakis, geçmiş döneme ait anılarını anlattı. Mübadele öncesi Reisdere'de yaşayan Rumlar'ın üçüncü kuşak torunu olan Katina Georgouli de büyüklerinin anlattığı anılarını duygusal bir dille aktarırken kendisinin ve diğer Yunanlı konukların gözlerinin yaşarması dikkatleri çekti. Sakız Adası eski Belediye Başkanı Markos Mennis de kendilerini Çeşme'de ağırlayan Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç'a teşekkür etti. 

Kopanisti peynirini anlattılar

4. Germiyan Festivali'nin birinci günü, yöresel "Kopanisti Peyniri"nin yapılışının anlatıldığı atölyeyle devam etti. Germiyanlı Ayşe Kabasakal ve Karaburun ilçesinin Yaylaköy'ünden gelen Süreyya Sarıca, kopanisti peynirinin yapılışını ve dikkat edilmesi gereken özellikleri anlattılar. Atölyenin ardından konuklara Germiyan Ekmeği ve Kopanisti Peyniri ikram edildi. 

 

Festivalin birinci gün etkinlikleri, Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı Zeybek Ekibi'nin sunduğu "Zeybek ve Zeybetiko" gösterisi ile sona erdi. 

 

Festivalin ikinci günü Nuran Erden ile başladı

Festivalin final gününde ise, Germiyan duvarlarına yaptığı resimlerle tanınan Nuran Erden’in duvar çalışması vatandaşlar tarafından ilgi ile izlendi. Erden, gelincik çiçeği resmini duvara çizerken, kendisini izleyen festival konuklarına, duvar resmi çizmeye başlayışını da anlattı. Nuran Erden'i izleyen konuklar da kendisine eşlik ederek duvar resimleri çizdiler. 

Yöresel lezzet Glika

Germiyan köylülerinden Leyla Kaya da Germiyan’ın yöresel  lezzeti Glika tatlısını uygulamalı olarak anlattı. Kaya, Glika’yı  kendisine eşlik eden konuklarla birlikte yaparak, yöresel lezzeti festival ziyaretçilerine ikram etti. 

Onur konuğu Cavit Kürnek

 4. Germiyan Festivali’nin onur konuğu ise Çeşmeli fotoğraf sanatçısı ve yazar Cavit Kürnek oldu. Kürnek, annesi Leyla Kürnek'in mübadele döneminde, 16 yaşındayken, Sakız Adası’ndan Çeşme’ye göç edişini detayları ile anlattı. Anneannesi ve annesinin de aralarında olduğu 4 çocuğunun, Sakız'daki bir papazın temin ettiği bir yelkenliyle, çok zor şartlar altında Çeşme'ye gelişini anlatan Cavit Kürnek, çocukluğunun geçtiği Karaburun'u ve gençlik döneminin geçtiği Eşrefpaşa’yı anlatırken zaman zaman duygusal anlar yaşadı. 

Festivalde, Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Uluslararası Hububat Bilimi ve Teknolojisi Birliği Başkanı Prof. Dr. Hamit Köksel  de, köy kahvesinde yaptığı "Ekmek ve Sağlığımız" konulu söyleşide ayrıntılı bilgi verdi. Köksel, ekmeğin obeziteye yol açtığı iddialarına da karşı çıktı. 

Ekmek yarışması heyecan yarattı

Festival kapsamında düzenlenen ekmek yarışması ise heyecanlı anların yaşanmasına neden oldu. Jüri üyeliklerini Dr. Eren Akçiçek, Şamil Akşit, Prof. Dr. Artun Ünsal, Mine Ataman, Gökçen Adar ve Prof. Dr. Hamit Köksel'in yaptıkları yarışmada, sunuculuğu, Çeşme Kent Konseyi Başkanı Ömer Önal üstlendi. Kendisi de Germiyanlı olan Ömer Önal, zaman zaman anılarını anlatarak yarışmaya renk kattı. Jüri üyeleri, yarışmaya katılan ekmekleri, görünüm, lezzet, kıvam ve pişkinlik konusunda değerlendirdi. Jüri üyelerinin değerlendirmesiyle ekmek yarışmasında birinciliği Şefika Kaya, ikinciliği Suna Sarı, üçüncülüğü ise Sude Mutlu elde etti. Yarışmada dereceye giren yarışmacılara tam, yarım ve çeyrek altın hediye edildi. 

Festival, Çeşmeli sanatçı, Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Araştırma Görevlisi Hale Yamaner’in ‘Ege Türküleri’ konseri ile sona erdi. 

 
 
10 Ekim 2017 Salı 16:32
Okunma: 150
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
Hangi Destan?Menekşe ÇAM En Keyifli Yarışmanın BirincisiDevlet projesi: Cezaevinden Allah'ın EvineSerkan ÇOBAN Kamudaki Görevine İade EdildiSelçukta 2 Öğretmen KHK İle İhraç EdildiDereli Ve Belediye Tesisleri Varlık Fonuna DevredildiKaya: 'Atatürk'ü CHP'den Kurtaracağız'İzmir Turizmi İçin El Ele Verme ZamaniSabık Başkan İçkiliyken ADD'yi DağıttıTurizm cenneti Selçuk’a VIP otogarSelçuk'ta tarihi eser kaçakçılarına operasyonSelçuk'ta Yeni Emniyet Müdürü Görevde
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak03:45
  • Güneş05:51
  • Öğlen13:28
  • İkindi17:22
  • Akşam20:46
  • Yatsı22:32
 
Anket
 
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
26
17
3
6
54
2
Başakşehir
26
16
5
5
53
3
Beşiktaş
26
14
8
4
50
4
Fenerbahçe
26
13
9
4
48
5
Trabzonspor
26
11
9
6
42
6
Kayserispor
26
11
8
7
41
7
Göztepe
26
11
7
8
40
8
Sivasspor
26
11
5
10
38
9
Akhisarspor
26
9
7
10
34
10
Malatyaspor
26
9
7
10
34
11
Bursaspor
26
9
6
11
33
12
Kasımpaşa
26
8
7
11
31
13
Alanyaspor
26
8
4
14
28
14
Antalyaspor
26
7
7
12
28
15
Osmanlıspor
26
7
6
13
27
16
Gençlerbirliği
26
6
9
11
27
17
Konyaspor
26
6
6
14
24
18
Karabükspor
26
3
3
20
12
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Tarihte Bugün
1279 - Yamen Muharebesi, Moğol Yuan Hanedanı, Güney Song Hanedanı'nın kalıntısını bir deniz muharebesinde yendi.
1839 - Louis-Jacques-Mandé Daguerre, dagerreyotipi icat etti.
1866 - Osmanlı Hükümeti, Süveyş Kanalı'nın açılması konusunda izin verdi.
1877 - Ayan Meclisi görevine başladı.
1883 - ABD'li ayakkabıcı ustası Jan E. Matzeliger bir ayakkabıyı bir seferde bütünüyle imal eden ilk makineyi icat ederek ayakkabı sanayisinde bir devrim yarattı.
1899 - Otomobil yağı üreten Castrol şirketi kuruldu.
1903 - Türkiye'nin ilk spor klübü olan Beşiktaş JK kuruldu.
1915 - Güneş Sistemi gezegenlerinden Plüton'un ilk fotoğrafı çekildi. Ancak Plüton'un yeni bir gezegen olduğu o tarihte anlaşılamadı.
1920 - ABD Senatosu, Versay Antlaşması'nı onaylamayı redetti.
1920 - Mustafa Kemal, Ankara'da bir meclis toplanması amacıyla genelge yayımladı.
1932 - Sydney Harbour Bridge açıldı.
1945 - ABD Deniz Kuvvetleri'ne ait USS Franklin uçak gemisi Japon İmparatorluk Deniz Kuvvetleri'ne ait bombardıman uçağı "Ginga" tarafından bombalandı.
1945 - SSCB, bir nota ile 1925 tarihli Türk-Sovyet Dostluk ve Tarafsızlık Antlaşması'nı yenilemeyeceğini bildirdi
1955 - Agence France-Presse'in (AFP) Ankara temsilcisi Erol Güney Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlığından çıkarıldı.
1965 - Merzifon'un Çeltek Linyit İşletmesi'ndeki grizu patlamasında 69 işçi öldü, 58 işçi yaralandı.
1970 - Batı Almanya'nın başbakanı (Willy Brandt) ile Doğu Almanya'nın başbakanı (Willi Stoph) ilk defa görüştü.
1971 - CHP Kocaeli Milletvekili Prof.Dr. Nihat Erim, partisinden istifa etti ve başbakanlığa atandı.
1975 - Tarihe Birinci Milliyetçi Cephe Hükümeti (MC) olarak geçen, dört sağ partiden (AP, MSP, MHP, CGP) oluşan koalisyon işbaşına geldi.
1981 - Ankara'da bir inzibat erini öldürme iddiasıyla yargılanan Erdal Eren ölüm cezasına çarptırıldı. Eren'in infazı, 18 yaşından küçük olduğuna ilişkin kemik raporu nedeniyle tartışmalara yol açtı.
1985 - Uluslararası PEN Yazarlar Birliği Aziz Nesin'i onur üyeliğine seçti. Onur üyeliği belgesi Arthur Miller ve Harold Pinter tarafından verildi.
1995 - Osman Pamukoğlu'nun yönettiği "Çelik-1 Operasyonu" başladı
1997 - Diriliş Partisi iki genel seçime girmediği için kapatıldı.
1998 - Gazeteci Metin Göktepe'nin öldürülmesi davasında, beş polis, kastı aşan zor kullanarak ölüme sebebiyet verme suçundan 7 yıl 6'şar ay hapis cezasına çarptırıldı, altı polis beraat etti.
1999 - Ankara DGM Başsavcılığı, Fethullah Gülen hakkında, anayasal düzeni değiştirmeye çalıştığı gerekçesiyle soruşturma açtı.
2003 - ABD askerleri Irak-Kuveyt sınırındaki askerden arındırılmış bölgeye girdi. ABD uçakları da Irak'ın batısını bombalamaya başladı.
2003 - Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'a gönderilmesi, Türk hava sahasının yabancı silahlı kuvvetlerin hava unsurlarına 6 ay süreyle açılmasına ilişkin Başbakanlık Tezkeresi TBMM'ye sunuldu.
2007 - New York'ta "United for Peace and Justice" örgütünün düzenlediği "Savaşa Hayır" yürüyüşüne onbinlerce kişi katıldı.
2007 - Rusya'nın Kemerovo Oblastındaki Novokuznetsk şehrinde bulunan Ulyanovskaya maden işletmesinde yerin 270 m altında meydana gelen patlamada 108 madenci öldü.
 
 
Arşiv
 
 
Süper Loto
15.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu052022314047
 
 
On Numara
12.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu04050710162123273037495264656769717376777880
 
 
Sayısal Loto
17.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu021617314448
 
 
Şans Topu
14.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu020710162109
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji