İzmirin ortak Cumhur Adayı Zeybekçi Selçuk'ta

Ana Sayfa » Dünya » AK Parti’de İzmir adayları tamam gibi: İşte o isimler!

AK Parti’de İzmir adayları tamam gibi: İşte o isimler!

Yerel seçim ateşinin yandığı İzmir’de Nihat Zeybekçi ile yarışa giren AK Parti ilçelerde isimleri büyük oranda belirledi. MHP ile ittifak görüşmelerini sürdüren parti sürpriz isimlerle yarışa girecek.

 
 
 
AK Parti’de İzmir adayları tamam gibi: İşte o isimler!

EGEDESONSÖZ-

Ekonomi eski Bakanı ve Denizli eski Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Zeybekçi’yi İzmir’den aday gösteren AK Parti ilçeler üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor. 2014’ün Büyükşehir adayı İzmir Milletvekili ve TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın başkanlığında Ankara’da toplanan İzmir ekibi ilçeleri masaya yatırdı. Zeybekçi ile birlikte Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, milletvekilleri ve İl Başkanı Aydın Şengül’ün de katıldığı toplantıda ilçelerin fotoğrafı netleşti. Partide, adaylık için sürpriz isimlerin adı ön plana çıktı. Üzerinde büyük oranda uzlaşılan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da 3 büyük ili önemsediği için göreceği İzmir listesinin kesin olmayan isimlerinde parti içinden ve dışından isimlere yer verildi.

KONAK’TA ŞANLI

AK Parti Konak’ta büyük bir sorun çıkmazsa Belediye Meclis Üyesi Ömür Şanlı’yı aday gösterecek. 2014’te eski Milletvekili İlknur Denizli’yi aday gösteren parti bu kez uzun yıllardır Kordon İşadamları Derneği Başkanlığı’nı da yapan Şanlı ile yarışa girmeyi planlıyor. İzmir’de partinin “yaşam tarzı ve özel yaşama müdahale” konuları nedeniyle zorlandığı varsayıldığında Şanlı’nın kilidi açabilecek simge isimler arasında düşünüldüğü belirtiliyor. Zeybekçi’nin görevi alır almaz yaptığı açıklamalar arasında yer alan “rakı” tartışmaları da Şanlı’nın adaylığını güçlendirdi. İzmir’in en prestijli bölgesi Kordon’da uzun yıllardır alkollü mekanlar da işleten Şanlı’nın Balkan göçmeni kimliği de bulunuyor. Batı Trakya kökenli Şanlı’nın İzmir dışında İstanbul, Bursa ve Ankara’daki Balkan dernekleri üzerinden de destek aldığı ifade ediliyor.

ÖZALAN PLASE!

İzmir’de CHP’nin rekor oyla seçim aldığı ilçelerin başında gelen Karşıyaka’da Milletvekili Alpay Özalan’ın ismi ön plana çıktı. Özalan, yerel seçim sürecinde aday olmak istemediğini parti yönetimine bildirince bu kez ibre “kadın aday” arayışına döndü. Bu kapsamda, partinin Mavişehir gibi en az oy aldığı bölgede uzun süre mahalle başkanlığı yapan İl Yönetim Kurulu Üyesi Gülşen Gezici’yi aday göstermeyi planladığı öğrenildi. Gezici dışında başka isimleri de araştıran parti 2014 yerel seçimlerine İl Başkanı Şengül’ün A Takımı’nda yer alan Teşkilattan Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Tanfer Kemerli ile gitmişti.

SÜREKLİ Mİ, ASLAN MI?

Parti İzmir’deki metropol ilçeler arasında en büyükler içinde yer alan Bayraklı’da da çalışmalarını yoğunlaştırdı. 2009 yılında Karşıyaka ve Bornova’dan bölünerek ilçe yapılan, 10 yıldır da CHP’li Belediye Başkanı Hasan Karabağ tarafından yönetilen belediyeyi almak için çalışan AK Parti’nin gündeminde güçlü isimler bulunuyor. Bu kapsamda ilk olarak Eski Milletvekili ve Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Avukat Kerem Ali Sürekli’nin ismi ön plana çıkıyor. Sürekli dışında partide uzun yıllar il yöneticiliği ve ilçe başkanlığı yapmış kıdemli isim Ali Aslan da yer alıyor. Parti, Haziran seçimlerinde milletvekili adayı gösterilmeyince tepki gösteren, ‘topçuları önümüze yazdılar” diyen 2014’ün adayı İsmail Sarı’ya da kapıyı açtı. Sarı ile görüşmelerini sürdüren parti yetkilileri üç isimden birisini tercih ederek güçlü oldukları Bayraklı’da yarışa girecek.

KAYMAKAM ADAY MI OLACAK?

AK Parti Bayraklı gibi CHP’ye yaklaştığı Karabağlar’da da çalışmalarını hızlandırdı. Eski Milletvekili Necip Kalkan ile yarışa giren parti bu kez görevinden istifa eden Karabağlar Kaymakamı Mehmet Sadık Tunç üzerinde uzlaştı. Tunç’un aday gösterilmesine kesin gözüyle bakılırken olası sorun yaşanması halinde adaylığın Büyükşehir Belediyesi eski Grup Başkan Vekili Bilal Doğan’a geçebileceği ifade ediliyor. Saha çalışmalarını sürdüren Doğan dışında ilçede başka aday adayları da yer alıyor.

DOKTOR ADAY

Parti, İzmir’in büyük ilçeleri arasında yer alan Çiğli’de de yarışa sürpriz bir isimle girmeyi düşünüyor. 2014’de eski İl Yönetim Kurulu Üyesi Adnan Yılmaz ile yarışa giren partinin aday adayı listesinden ön plana Dr. Okan Korkmaz ismi çıktı. Çiğli Devlet Hastanesi’nde Başhekim Yardımcılığı görevinde bulunan Korkmaz’ın aday gösterilebileceği ifade edildi.

ESNAFIN BAŞKANI O İLÇEDE OLACAK

Yine, Bornova’da eski Milletvekili İlhan Kaya ile yarışa giren AK Parti bu kez tanınmış bir isimle yarışa girecek. İzmir esnaf teşkilatının yakından tanıdığı isimler arasında yer alan Çamdibi Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Reşat Gençtürk’ün aday gösterilmesi düşünülüyor. MHP’nin ittifak görüşmelerinde “bize bırakın” dediği yerler arasında bulunan Bornova’da eski MHP Milletvekili Murat Koç da “ittifak adayı” olmak istiyor. AK Parti ise şimdilik ilçeyi MHP’ye bırakmayı düşünmüyor. Pazarlık görüşmeleri ise sürüyor.

ŞEBOY MU, ARSLAN MI?

İzmir Büyükşehir eski Belediye Başkanı Ahmet Priştina’nın oğlu Levent Piriştina tarafından 5 yıldır yönetilen Buca’da AK Parti iki isim üzerinde çalışmaları hızlandırdı. 2014’ün adayı ve eski Milletvekili Cemil Şeboy ile birlikte eski İlçe Başkanı Mustafa Arslan üzerinde mutabakata varıldı. Parti, ilçede iki isimden birisini aday gösterecek.

YILMAZ FAVORİ İSİM

Parti, 2009 yılında CHP’li Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol’a kaybederek çekilmek zorunda kaldığı Gaziemir’de ise bu kez 2014 adayını tercih etmedi. İzmir Kızılay Başkanı Kerem Fahri Baykalmış ile yarışa giren parti bu kez ilçede görevinden istifa eden İlçe Başkanı Nazmi Yılmaz’ı aday göstermeyi planlıyor. Bulgaristan göçmeni vatandaşların yoğun olarak yaşadığı Gaziemir’de merkez sağ kökenli oylara talip olan Yılmaz’ın partide geçmişte il başkan yardımcılığı görevi de bulunuyor.

BAKIRÇAY HAVZASI’NDA SON DURUM

SAVCI SÜRPRİZİ

AK Parti, dört dönemdir CHP’li Belediye Başkanı Tahir Şahin’in seçim kazandığı Bakırçay Havzası’nın kilit ilçesi Menemen’de yerli bir isimle yarışa girmeyi planlıyor. İlçede uzun yıllar avukatlık yaptıktan sonra Adalet Bakanlığı bünyesine geçen isimler arasında bulunan Durmaz Bayraktar ismi 2019 süreci için öne çıktı. Kemalpaşa ve Denizli eski Cumhuriyet Savcısı Bayraktar’ın ilçede aday gösterilebileceği belirtildi.

BERGAMA’YA İLÇE BAŞKANI

Parti, MHP’nin ısrarla istediği ilçe olan Bergama’da ise Eski İlçe Başkanı Hakan Koştu’yu aday göstermeyi planlıyor. Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Koştu’ya “hazır ol” diyen partinin MHP ile ittifak görüşmeleri sürüyor. CHP’li Belediye Başkanı Mehmet Gönenç’in 10 yıl aradan sonra “görevi bırakacağım” açıklaması da partiler arasındaki rekabeti kızıştırdı. Üç siyasi partinin arasında rekabete sahne olan Bergama’nın MHP’ye bırakılması halinde eski Başhekim Yalçın Koçyiğit aday gösterilecek.

FOÇA VE DİKİLİ'DE SON DURUM AK Parti, üzerinde uzlaşılan listeye göre Foça’yı MHP’ye bırakma kararı aldı. MHP’nin adayı Serdar Mersin’in desteklemeyi düşünen AK Parti, bu ilçede aday çıkartmayacak. Dikili’de ise, CHP’li Belediyle Başkanı Mustafa Tosun’un Park Bahçeler Müdürü Abdullah Özüdoğru ile yarışa girecek. Yine, Aliağa’da MHP’li Başkan Serkan Acar’ın yeniden aday gösterilmesi üzerine AK Parti aday arayışını dondurdu. MHP ile yapılan ittifak görüşmelerinde Aliağa MHP’ye bırakıldı.

MENDERES HAVZASI’NDA HAREKET VAR

İÇELLİ KARDEŞLER FAVORİ

Partinin Menderes Havzası’ndaki iddiası ise sürüyor. AK Partili belediye başkanlarının görev yapmadığı Tire’de 2004-2009 yılları arasında belediye başkanlığı yapan Sıtkı İçelli’nin kardeşi eski İlçe Başkanı Selman İçelli’nin aday gösterilmesi planlanıyor. Aynı zamanda Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem’in de kayınbiraderi olan eski Başkan İçelli’nin bu kez kardeşine destek vereceği öğrenildi. İçelli kardeşler, 2019 yerel seçimleri için çalışmalarını sürdürüyor. Parti, Bayındır’da eski İlçe Başkanı Uğur Demirezen ile yarışa girmeyi planlarken Beydağ’da ise eski İlçe Başkanı Ogün Asil Aydoğdu’yu bir sorun çıkmazsa aday gösterecek.

YARIMADA NE OLACAK?

AK Parti, İzmir genelinde en zayıf olduğu Yarımada Bölgesi’nde Narlıdere, Çeşme ve Güzelbahçe’yi MHP’ye bırakmayı düşünüyor. Buralarda şimdilik adayları netleştirmeyen parti, MHP ile görüşmelere kitlendi. Balçova’da eski İlçe Başkanı ve Belediye Meclis Üyesi Evrim Özen ile yarışa girmeyi düşünen parti Urla’da ise Devlet Hastanesi eski Başhekimi Adıgüzel Demirel’i aday gösterecek. Karaburun’da ise eski Mordoğan Belediye Başkanı Ferhan Eroğlu’na teklif götüren parti çalışmalarını kısa sürede sonlandıracak.

İKİ İLÇEDE KARAR ÇIKMADI

Öte yandan partinin 2014 yerel seçim sonuçlarına göre belediyeleri kazandığı 7 ilçedeki çalışmaları sürüyor. Menderes, Kemalpaşa, Kınık, Kiraz, Torbalı’da mevcut başkanlarla yola devam etmeyi planlayan partinin Ödemiş ve Selçuk’taki süreci ise tamamlanmadı. Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem’in yerine Doğru Yol Partisi’nden geçmişte başkanlık yapan Münir Bezmez ismi ön plana çıkarken Selçuk’ta ise İlçe Başkanlığı’ndan istifa eden Osman Başterzi’nin ismi ön plana çıktı.

Link: http://www.egedesonsoz.com/haber/ak-parti-de-izmir-adaylari-tamam-gibi-iste-o-isimler/997960

 
 
21 Aralık 2018 Cuma 13:27
Okunma: 627
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
İzmirin ortak Cumhur Adayı Zeybekçi Selçuk'ta10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Kutlu OlsunBAŞTERZİ İLE 'YOLA DEVAM'Ak Parti, İzmir'de ilçeleri açıklıyorZeybekçi:İzmir'de işimiz millete hizmet etmektirİzmir’i almaya değil,hizmet vermeye geliyoruzBaşterzi Adaylık Başvurusunu YaptıCeyda Bölünmez Çankırı: 'Kadınlar değer katıyor'Selçuk Ak Parti'de Başkan Düztaş Oldu.Bizim ‘Yumurtacı Vefa’ neden Selçuk’u istiyor?Torbalı Özel Tınaztepe’ye tecrübeli göğüs doktoruBAŞTERZİ 'BAKICI GÖNLÜNDEN GEÇENİ SÖYLEMİŞ'
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak03:45
  • Güneş05:51
  • Öğlen13:28
  • İkindi17:22
  • Akşam20:46
  • Yatsı22:32
 
 
Anket
 
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Başakşehir
17
10
5
2
35
2
Trabzonspor
17
8
5
4
29
3
Malatyaspor
17
8
5
4
29
4
Kasımpaşa
17
9
2
6
29
5
Galatasaray
17
8
5
4
29
6
Beşiktaş
18
8
5
5
29
7
Antalyaspor
17
8
3
6
27
8
Konyaspor
17
6
7
4
25
9
Sivasspor
17
6
6
5
24
10
Göztepe
17
7
1
9
22
11
Bursaspor
17
4
9
4
21
12
Ankaragücü
17
6
2
9
20
13
Kayserispor
17
5
4
8
19
14
Alanyaspor
17
5
3
9
18
15
Akhisar Bld.Spor
18
4
5
9
17
16
Erzurum BB
17
3
7
7
16
17
Fenerbahçe
17
3
7
7
16
18
Çaykur Rizespor
17
1
9
7
12
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Tarihte Bugün
1474 - Köping, İsveç'te kent konumuna alındı.
1829 - Johann Wolfgang von Goethe'nin eseri Faust ilk kez sahnelendi.
1853 - Giuseppe Verdi'nin "Il Trovatore" operası Roma'da sahnelendi.
1861 - Georgia, Amerika Birleşik Devletleri'nden ayrıldı.
1903 - Okyanus aşırı ilk radyo yayını Amerika Birleşik Devletleri ile Birleşik Krallık arasında gerçekleşti.
1915 - George Claude, reklamcılıkta kullanılmak üzere neon tüplerinin patentini aldı.
1915 - Zeplinlerin kullanıldığı ilk hava saldırısı Almanya tarafından İngiltere'ye yapıldı.
1941 - II. Dünya Savaşı: İngiliz güçleri Eritre'ye saldırdı.
1942 - II. Dünya Savaşı: Japon askeri birlikleri Burma'yı işgal etti.
1945 - Deutsche Bank ve Deutsche Orient Bank, Türkiye'deki faaliyetlerini durdurdu ve tasfiye hazırlıklarına başladı.
1949 - Küba, İsrail'i diplomatik anlamda tanıdı.
1950 - Türkiye'de İş Mahkemeleri kurulması kararı alındı.
1950 - Çin önderi Mao Zedong, Ho Şi Mingh'in önderliğindeki Kuzey Vietnam'ı tanıdı.
1956 - Akis dergisi yazı işleri müdürü Cüneyt Arcayürek beraat etti. Arcayürek hakkında dava "Kedi gelince fareler kaçtı" başlıklı yazısı nedeniyle açılmıştı.
1959 - Amerika Birleşik Devletleri ile imzalanan İstimlak ve Müsadere Garantisi Anlaşması Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde onaylandı. Anlaşma basında kapitülasyonlara dönüş olarak nitelendi.
1960 - Sosyalist Parti faaliyete geçti. Genel başkanlığa Prof. Atıf Akgüç getirildi.
1960 - İsveç'in başkenti Stokholm'den Ankara'ya gelen İskandinav Havayolları'na (SAS) ait yolcu uçağı Esenboğa Havaalanı yakınlarında düştü, 42 kişi öldü.
1961 - Yassıada duruşmaları devam ediyor; İpar Davası sanıkları Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu, Hasan Polatkan, Medeni Berk, Hayrettin Erkmen ve armatör Ali İpar mahkûm oldular.
1961 - İstanbul'da atlı arabalara plaka verilmemesi kararlaştırıldı.
1966 - Hindistan'da Nehru'nun kızı İndira Gandhi, başbakan oldu.
1969 - Amerikan Büyükelçisi Robert Komer istifa etti. Robert Komer'in makam arabası 6 Ocak günü Ortadoğu Teknik Üniversitesini ziyareti sırasında öğrenciler tarafından yakılmıştı.
1969 - Prag'da Jan Palach adındaki öğrenci, Sovyetler Birliği'nin Çekoslovakya'yı işgalini protesto için kendini yaktıktan üç gün sonra öldü. Prag'da protesto gösterileri düzenlendi.
1977 - Miami-Florida'da kar yağışı: Florida'nın tarihinde ilk kez gerçekleşti.
1978 - 1938'den beri üretilen Volkswagen Beetle (Kaplumbağa) modeli otomobillerden sonuncusu Volkswagen'in Emden'deki fabrikalarında üretildi. Kaplumbağaların üretimine Latin Amerika'da 2003 yılına kadar daha devam edilecektir.
1981 - Bakırköy İş Mahkemesi Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (DİSK) kayyım atadı.
1983 - Niksar Cumhuriyet Savcısı Nihat Gerçek'i öldürmekten yargılanan iki ülkücü mahkûm edildi.
1983 - Apple şirketi, bir mouse ve "grafik ara yüzü" ne sahip ilk ticari bilgisayar olan The Apple Lisa yı duyurdu.
1983 - Lyon Kasabı olarak da bilinen Nazi savaş suçlusu Klaus Barbie Bolivya'da tutuklandı.
1988 - Sosyaldemokrat Halkçı Parti (SHP) Milletvekili Mehmet Ali Eren Türkiye'de Kürt sorunu olduğunu ve Kürtlere baskı yapıldığını söyledi. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde olaylar çıktı.
1992 - Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Kurulu yapıldı; genel başkanlığa Kemal Nebioğlu seçildi.
1997 - Yaser Arafat, İsrail kontrolü altındaki son Batı Şeria şehri Hebron'un Filistin'e verilmesini kutlamak üzere 30 yıl aradan sonra ilk kez Hebron'a geldi.
1998 - Kenan Şeranoğlu adlı bir kişi, Titan Saadet Zinciri adı altında 30 bin kişiden 8,6 trilyon lira topladı. 15 Haziran'da, Şeranoğlu ile aralarında babasının da bulunduğu 7 sanık dolandırıcılık suçuyla çeşitli hapis cezalarına mahkum edildi.
2004 - Rubia isimli bir köpek Aconcagua dağı zirvesine çıkarak bu alanda bir dünya rekoru kırdı.
2005 - SEKA İzmit İşletmesinin kapatılma kararını protesto eden çalışanlar, fabrikadan çıkmama kararı aldı.
2005 - "Türkler: Bin Yılın Yolculuğu 600-1600" sergisi, Londra'daki Kraliyet Sanatlar Akademisi'nde açıldı.
2006 - NASA'nın uzay sondası New Horizons, Plüton'a doğru yolculuğuna çıktı.
2007 - Gazeteci Hrant Dink uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldü.
 
 
Arşiv
 
 
Süper Loto
17.01.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu010238404252
 
 
On Numara
14.01.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu04050711161719232526303440414346657072767879
 
 
Sayısal Loto
16.01.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu041016234849
 
 
Şans Topu
16.01.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu091218202301
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji